T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Bursu

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan mutabakat gereği Milli Sporcular üniversitemizde tam burslu okuyabilir. 2023 tercih döneminde sayfanın aşağısında yer alan T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI duyurusundaki şartlara uyuyorsanız bu bursa başvurabilirsiniz. Bu burs, 2023 yılında yeni gelecek öğrenciler için geçerlidir. Transfer yoluyla gelecek öğrenciler için uygulanmamaktadır.

Tam bursun tanımı ve kapsamı konusunda bilgi almak için aşağıda yer alan web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

https://adaylar.ku.edu.tr/

 

GSB tarafından Koç Üniversitesi Milli Sporcu Bursu kapsamında belirlenen sporcu öğrenci kontenjanı 15’tir. Bu nedenle bu sayıdan fazla kişiye taahhüt verilemeyecektir.

 

Tercih döneminde başvuran adayların aşağıda belirtilen belgeleri sports@ku.edu.tr mail adresine göndermeleri gerekmektedir. Başvurular en kısa sürede değerlendirilmeye alınacaktır.

 

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

  1. GSB’den almış olduğunuz uygunluk belgesi
  2. Millilik belgesi
  3. Üniversite sınav sonuç belgesi (YKS yerleştirme sıralaması yerleşecekleri bölümde ilk 100.000 içerisinde olan milli sporcuların yapacakları başvurular için geçerlidir)
  4. Koç Üniversitesinde tercih etmek istediğiniz bölüm/bölümler

 

**Resmi ve imzalı belge olmadan herhangi bir işlem yapılamayacağından belgeleri eksiksiz bir şekilde iletmeniz önem taşımaktadır.

 

Tercih dönemi sonrası üniversitemizin herhangi bir bölümünü yarı burslu veya burssuz kazanarak bir programa yerleşmeniz durumunda GSB burs belgenizi kayıt sırasında göstererek tam burslu olarak kaydolabilirsiniz.

 

Milli Sporcu Bursu hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://millisporcubursu.gsb.gov.tr/

 

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞINDAN DUYURU:

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Vakıf Üniversiteleri arasında imzalanan mutabakat metni uyarınca aşağıdaki spor alanlarında son 4 yıl içerisinde başarılı olduğu belgelendirilen milli sporcuların aşağıdaki vakıf üniversitelerine 2023-YKS sonucuna göre yerleşmeleri halinde ilgili vakıf üniversitesi tarafından %100 öğrenim ücreti indirimi yapılacaktır. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye ilgili üniversiteden ulaşılabilecektir. ALANLAR 1.Grup; Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları, Gençlik Olimpiyatları, Olimpik ve Paralimpik spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finallerinde madalya kazanan sporcular, 2.Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Şampiyonası Finalleri, Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorisindeki Dünya ve Avrupa Kupaları Finalleri, Avrupa Oyunları, Üniversite Oyunları, Akdeniz Oyunları, İslam Oyunları, Avrupa Olimpik Gençlik Yaz ve Kış Festivalleri, FISU (Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu) tarafından düzenlenen Dünya Şampiyonaları’nda madalya kazanan sporcular ve Olimpiyat, Paralimpik ve Deaflimpik Oyunları ile Gençlik Olimpiyatları’na katılan sporcular, 3.Grup; Olimpik ve Paralimpik spor dallarında düzenlenen ve uluslararası federasyonların yarışma takviminde yer alan, ferdi spor dallarında en az 16 ülke sporcusu, takım sporlarında en az 9 ülke takımının katıldığı uluslararası yarışma ve turnuvalarda madalya kazanan sporcular ile Olimpik ve Paralimpik spor dallarının Büyükler, Ümitler, Gençler ve Yıldızlar kategorilerinde düzenlenen Avrupa ve Dünya Şampiyonası finalleri ile Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmayan spor dallarının büyükler, ümitler, gençler ve yıldızlar kategorilerindeki Dünya ve Avrupa Kupaları finallerine katılan sporcular.

 

Bu sayfadaki bilgiler Gençlik ve Spor Bakanlığının (GSB) aşağıda linki yer alan ek yeni yönergesine göre düzenlenmiştir.

https://millisporcubursu.gsb.gov.tr/haberler/milli-sporcu-ogrencilerin-vakif-universitelerini-tercih-ve-yerlesme-usulu/