KUDEB'e başvuru adımları nasıldır? (Videolu anlatım)

KUDEB başvuru evrakları nelerdir?

Başvurunuzun değerlendirilmesi için sisteme yüklemeniz gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

 • 2023 yılı AYT ve TYT sınavlarının sonuç belgelerinin birer kopyası
 • Öğrenci adına düzenlenmiş Nüfus kayıt Örneği (E-devlet’ten seçerken nüfus aile seçeneği işaretlenmelidir.)
 • Ailedeki 18 yaşının doldurmuş her birey için e-devletten alınan “Çalışma Hayatım” > “Çalışan” adımlarını takip ederek açılan sayfasının ekran görüntüsü (İlgili link: https://www.turkiye.gov.tr/calisma-hayatim?calisan=Islemleri)
 • Tüm ebeveynler için e-devletten alınan “4A/4B/4C Emekli Aylık Bilgisi” sayfalarının ekran görüntüsü (bulunuyorsa “Detay” kısmına basarak aylık miktarının göründüğü bir şekilde ekran görüntüsü almanız gerekmektedir.)

(İlgili linkler: 1. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi

 1.   https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi
 2.   https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi)
 • Çalışan her ebeveyn için Maaş bordrosu
 • Çalışmıyorsa çalışmadığına dair belge yükleyiniz (SGK dökümü son sayfası geçerlidir.)
 • Kardeş/kardeşlerden çalışan ve evi geçindiren varsa Maaş Bordrosu
 • Ailedeki 18 yaşının doldurmuş her birey için e-devletten alınan “Sahibi/Ortağı/Yetkilisi Olduğum Ticari İşletme ya da Şirketler” sayfasının ekran görüntüsü (İlgili link: https://www.turkiye.gov.tr/gtb-mersis-sahibi-ortagi-yetkilisi-oldugum-ticari-isletme-veya-sirketler) Eğer varsa e-devlet üzerinden alınan “E-vergi Levhası Sorgulama” sayfasının ekran görüntüsünü de sisteme yüklemeniz gerekmektedir. İlgili Link: https://www.turkiye.gov.tr/e-vergi-levhasi-sorgulama
 • Ailedeki 18 yaş üstü tüm bireyler için herhangi bir bankadan Findeks raporu
 • Kardeş/kardeşler varsa ve öğrenim görüyorsa Öğrenci Belgesi
 • Kira kontratı (Hem kiraya verdiğiniz hem de kiraladığınız mülkler için yüklemeniz gerekmektedir.)
 • Ailedeki 18 yaşının doldurmuş her birey için e-devletten alınan “Tapu Bilgileri Sorgulama” sayfasının ekran görüntüsü (Tapu Bilgileri Sorgulama ekranında üzerinizde görünen tüm gayrimenkuller liste halinde görüntülenmektedir. Adınızın ve soyadınızın göründüğü ilk sayfayı ve liste görünümlü sayfanın ekran görüntülerini sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Üzerinize kayıtlı tapu yoksa Eşleşen herhangi bir kayıt bulunamamıştır” yazan ekran görüntüsünü de sisteme yüklemeniz gerekmektedir. İlgili Link: https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama?hizmet=Ekrani)
 • Ailedeki 18 yaşının doldurmuş her birey için e-devletten alınan “Araçlarım (Gerçek Kişi)” sayfasının ekran görüntüsü (Araçlarım (Gerçek Kişi) ekranında üzerinizde görünen tüm araçlar liste halinde görüntülenmektedir. Bu sayfanın ekran görüntüsünü sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Üzerinize kayıtlı araç yoksa Üzerinize kayıtlı araç tescil bilgisi bulunmamaktadır” yazan ekran görüntüsünü de sisteme yüklemeniz gerekmektedir.  İlgili Link: https://www.turkiye.gov.tr/araclarim)
 • Ailedeki 18 yaşının doldurmuş her birey için e-devletten alınan “Araçlarım (Tüzel Kişi)” sayfasının ekran görüntüsü (Araçlarım (Tüzel Kişi) ekranında üzerinizde görünen tüm araçlar liste halinde görüntülenmektedir. Bu sayfanın ekran görüntüsünü sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Üzerinize kayıtlı araç yoksa bulunmadığına dair bir ekran görüntüsünü de sisteme yüklemeniz gerekmektedir.  İlgili Link: https://www.turkiye.gov.tr/araclarim-tuzel)

 

Önemli Not: E-devletten alacağınız ekran görüntülerinde sağ üst köşede yer alan isminiz gözükecek şekilde ekran görüntüsü almanız gerekmektedir.

Ekran görüntüsü nasıl alınır? (Videolu anlatım)

Word dosyası pdf dosyasına nasıl çevrilir? (Videolu anlatım)

Sisteme word dosyası yüklenemeyecektir. Bu sebeple word formatında hazırladığınız herhangi bir dosyayı pdf formatına çevirmeniz gerekmektedir. Bu işlem için word dosyasının içerisinde sol üst kısımda yer alan dosya/file kısmına tıklanır. Daha sonra açılan kısımda sol tarafta “farklı kaydet” kısmına tıklanır. Burada “.docx” kısmının olduğu kutuya basılır ve çıkan format tiplerinden “.pdf” seçilir ve sağ tarafta yer alan “farklı kaydet” butonuna basılır. Bu şekilde dosya pdf olarak kaydedilmiş olur.

Şehit burslu öğrenciler KUDEB'e başvurmalı mıdır?

Evet başvurmalıdır. Şehit Çocukları Bursları uygulama detayları için adaylar.ku.edu.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ailemle görüşmüyorum. Bu nedenle KUDEB için gerekli belgeleri toplayamıyorum. Sadece benimle ilgili evrakları toplayarak KUDEB için online başvuru yapabilir miyim?

Tüm aday öğrencilerin eşit bir şekilde değerlendirilebilmesi için tüm belgelerinizi online sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Aileniz ile görüşerek, belgelerinizi tamamlamanız önem taşımaktadır. Aksi takdirde başvurunuz belge eksikliği sebebiyle değerlendirilmeyecektir.

KUDEB kapsamı altında alınan burslar hangi durumlarda kesintiye uğrar?

KUDEB programı kapsamında aldığınız burslar, derslerinize devam etmediğiniz ve finansal durumunuzla ilgili beyanınızın yanlış ya da eksik olduğu tespit edildiği takdirde kesilecektir.

Yurt bursumun kapsamında olan 2 kişilik ranzalı, 3, 4 veya 5 kişilik odalarda kalmak yerine, ek ücret ödeyerek 2 kişilik ranzasız ya da tek kişilik odada kalabilir miyim?

Yurt bursunuz, size taahhüt edilen 2 kişilik ranzalı, 3, 4 veya 5 kişilik odanız için geçerlidir. Ek ücret ödeyerek veya bursunuzu koruyarak 2 kişilik ranzasız ya da tek kişilik odada kalmanız mümkün değildir.

Yurt bursu hakkınızdan vazgeçerek yurt ücretinin tamamını ödediğiniz takdirde istediğiniz odada kalabilirsiniz. %50 yurt bursu aldığınızda Yurt Müdürlüğünün yurt yerleştirme kuralları esas alınacaktır.

Bölüm değiştirirsem, çift anadal veya yandal yaparsam bursum devam edecek mi?

Çift anadal ve/veya yandal yaptığınızda bursunuz devam etmektedir. Ancak, bölüm değiştirmeniz durumunda, %100 eğitim bursunuzun devam edip etmeme durumu fakülte dekanlığının kararına bağlıdır. Eğer fakülte dekanlığı tarafından %100 eğitim bursunuzun devam etmesi kararı alınırsa, KUDEB kapsamında kazandığınız haklarınız da devam etmektedir.

Aynı anda hem Anadolu Bursiyerliği programına hem de KUDEB’e başvuru yapabilir miyim?

Evet, aynı anda hem Anadolu Bursiyerliği hem de KUDEB için başvuru yapabilirsiniz. Ancak Anadolu Bursiyerleri programı ile üniversitemizde eğitime başlarsanız, KUDEB için taahhüt ettiğimiz haklarınız geçersiz olacak ve sadece Anadolu Bursiyeri burs haklarına sahip olacaksınız. Yani üniversitemizde eğitim aldığınız süre boyunca, aynı anda hem Anadolu hem de KUDEB Bursiyeri olamazsınız.

KUDEB’den aldığım bursu mezun olduktan sonra geri ödeyecek miyim?

KUDEB karşılıksız bir burstur. Başvuru sırasında yanlış ya da eksik finansal durum beyan ettiğiniz tespit edilmediği sürece geri ödeme talep edilmez.

KUDEB için kişi sınırı var mıdır?

Hayır, KUDEB için kişi sınırı yoktur. İhtiyacı belirlenen her tam burslu öğrenciye verilebilmektedir.

Bir yıl içinde kaç ay cep harçlığı alacağım?

Bir eğitim-öğretim yılı süresince KUDEB kapsamında burslu öğrenciye toplamda 10 ay cep harçlığı ödemesi yapılır. (Ekim – Temmuz)