KUDEB'e başvuru adımları nasıldır? (Videolu anlatım)

KUDEB başvuru evrakları nelerdir?

Başvurunuzun değerlendirilmesi için sisteme yüklemeniz gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

1) Dilekçe (Finansal durumunuzu ayrıntılı anlatan)
2) AYT ve TYT sınav sonuç belgenizin bir kopyası (2021)
Anne babadan istenen belgeler:
3) Çalışıyorsa: Maaş bordrosu ve/veya vergi levhası (emekli maaşı alıyorsa emekli maaşını gösterir belge)
– Bir şirket sahibi olsanız da olmasanız da e-devletten erişilebilen vergi levhasının ekran görüntüsünü almanız ve sisteme yüklemeniz gerekmektedir.
4) Anneye ait herhangi bir bankadan alınabilen Findeks raporu
5) Babaya ait herhangi bir bankadan alınabilen Findeks raporu
6) Kardeş/kardeşler Okuyorsa Öğrenci Belgesi
7) Kardeş/kardeşlerden çalışan ve evi geçindiren varsa Maaş Bordrosu ve/veya vergi Levhası
8) Kira kontratı (hem kiraya verdiğiniz hem de kiraladığınız mülkler için getirmeniz gerekmektedir)
9) Nüfus kayıt Örneği (e-devlet’ten seçerken nüfus aile seçeneği işaretlenmelidir.)

Önemli Not: e-devletten alacağınız ekran görüntülerinde sağ üst köşede yer alan isminiz gözükecek şekilde ekran görüntüsü almanız gerekmektedir.

10) Tapu Bilgileri Sorgulama ekranında üzerinizde görünen tüm gayrimenkuller liste halinde görüntülenmektedir. Adınızın ve soyadınızın göründüğü ilk sayfayı ve liste görünümlü sayfanın ekran görüntülerini sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Turkiye.gov.tr > e-hizmetler > Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü > Tapu Bilgileri Sorgulama

Adıma Tescilli Araç Sorgulama ekranında üzerinizde görünen tüm araçlar liste halinde görüntülenmektedir. Bu sayfanın ekran görüntüsünü ve bunun yanında bu araçların her birinin ruhsat fotokopilerini taratıp sisteme yükleyerek tarafımıza iletmeniz gerekmektedir. Üzerinize kayıtlı araç yoksa “kayıtlı araç yoktur” yazan ekran görüntüsünü almanız gerekmektedir. Baba, Anne, Veli ve/veya Öğrencinin Üzerine Kayıtlı Araç Varsa Ruhsat Fotokopisi sisteme yüklenmelidir.

Emniyet Genel Müdürlüğü > Adıma Tescilli Araç sorgulama

Bir şirket sahibi olsanız da olmasanız da bu sayfanın ekran görüntüsünü almanız ve sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Gelir idaresi Başkanlığı >Vergi Levhası Sorgulama

11) Üzerinize kayıtlı vergi levhası yoksa “Girilen T.C. kimlik numarasına ait vergi kimlik numarası bulunmamaktadır.” yazan tüm ekranın görüntüsünü sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

NOT: *e-devlet maddesinden istenen e-devlet ekran görüntülerinin 3 adımını da ailenizdeki tüm 1. Derece akrabalarınız için ayrı ayrı hazırlamanız gerekmektedir. (1. Derece akraba: başvuran öğrencinin annesi, babası, kardeşi ve kendisidir. 18 yaş altındaki bireyler için gerek yoktur.)

Ekran görüntüsü nasıl alınır? (Videolu anlatım)

Word dosyası pdf dosyasına nasıl çevrilir? (Videolu anlatım)

Sisteme word dosyası yüklenemeyecektir. Bu sebeple word formatında hazırladığınız herhangi bir dosyayı pdf formatına çevirmeniz gerekmektedir. Bu işlem için word dosyasının içerisinde sol üst kısımda yer alan dosya/file kısmına tıklanır. Daha sonra açılan kısımda sol tarafta “farklı kaydet” kısmına tıklanır. Burada “.docx” kısmının olduğu kutuya basılır ve çıkan format tiplerinden “.pdf” seçilir ve sağ tarafta yer alan “farklı kaydet” butonuna basılır. Bu şekilde dosya pdf olarak kaydedilmiş olur.

Şehit burslu öğrenciler KUDEB'e başvurmalı mıdır?

Üniversitemize ÖSYM ile ilk 100.000 sıradan yerleşen ve yerleştiği tarihte şehit çocuğu olan, burssuz ve %50 burslu programlarından birine girme hakkı kazanan ve daha önceki yıllarda Türkiye’de bir lisans programına yerleştirilmemiş şehit çocukları, tam burslu olarak kabul edilmektedir. Tam burs eğitim ücreti muafiyetini sağladığından ek burslar için KUDEB’e başvurulması gerekmektedir. Yine bu öğrenciler tercih döneminde şehit belgelerini kudeb@ku.edu.tr adresine mail atarak onaylarını alabilirler.

Ailemle görüşmüyorum. Bu nedenle KUDEB için gerekli belgeleri toplayamıyorum. Sadece benimle ilgili evrakları toplayarak KUDEB için online başvuru yapabilir miyim?

Tüm aday öğrencilerin eşit bir şekilde değerlendirilebilmesi için tüm belgelerinizi online sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Aileniz ile görüşerek, belgelerinizi tamamlamanız önem taşımaktadır. Aksi takdirde başvurunuz belge eksikliği sebebiyle değerlendirilmeyecektir.

KUDEB kapsamı altında alınan burslar hangi durumlarda kesintiye uğrar?

KUDEB kapsamında aldığınız burslar, derslerinize devam etmediğiniz ve finansal durumunuzla ilgili beyanınızın yanlış ya da eksik olduğu tespit edilirse kesilecektir.

Yurt bursumun kapsamında olan 3, 4 veya 5 kişilik odalarda kalmak yerine, ek ücret ödeyerek 2 ya da tek kişilik odada kalabilir miyim?

Yurt bursunuz, size taahhüt edilen 3,4 veya 5  kişilik odanız için geçerlidir. Ek ücret ödeyerek veya bursunuzu koruyarak 2 ya da tek kişilik odada kalmanız mümkün değildir. Yurt bursu hakkınızdan vazgeçerek yurt ücretinin tamamını ödeyerek istediğiniz odada kalabilirsiniz.

%50 yurt bursu aldığınızda Yurt Müdürlüğünün yurt yerleştirme kuralları esas alınacaktır.

Bölüm değiştirirsem, çift anadal veya yandal yaparsam bursum devam edecek mi?

Çift anadal ve yandal yaptığınızda bursunuz devam etmektedir. Ancak, bölüm değiştirmeniz durumunda, %100 eğitim bursunuzun devam edip etmeme durumu fakülte dekanlığının kararına bağlıdır. Eğer fakülte dekanlığı tarafından %100 eğitim bursunuzun devam etmesi kararı alınırsa, KUDEB kapsamında kazandığınız haklarınız da devam etmektedir.

Aynı anda hem Anadolu Bursiyerliği programına hem de KUDEB’e başvuru yapabilir miyim?

Evet, aynı anda hem Anadolu Bursiyerliği hem de KUDEB için başvuru yapabilirsiniz. Ancak Anadolu Bursiyerleri programı ile üniversitemizde eğitime başlarsanız, KUDEB için taahhüt ettiğimiz haklarınız geçersiz olacak ve Anadolu Bursiyeri burs haklarına sahip olacaksınız. Yani üniversitemizde eğitim aldığınız süre boyunca, aynı anda hem Anadolu hem de KUDEB Bursiyeri olamazsınız.

KUDEB’den aldığım bursu mezun olduktan sonra geri ödeyecek miyim?

KUDEB karşılıksız bir burstur. Başvuru sırasında yanlış ya da eksik finansal durum beyan ettiğiniz tespit edilmediği sürece geri ödeme talep edilmez.

KUDEB için kişi sınırı var mıdır?

Hayır, KUDEB için kişi sınırı yoktur. İhtiyacı belirlenen her tam burslu öğrenciye verilebilmektedir.

Bir yıl içinde kaç ay cep harçlığı alacağım?

Bir eğitim-öğretim yılı süresince KUDEB kapsamında öğrenciye toplam 10 ay cep harçlığı ödemesi yapılır. Ekim ayından Temmuz ayına kadar alırsınız.