KUDEB nedir?

Koç Üniversitesi’nin Tam Burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinden muafiyet sağlar.  Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı (KUDEB), 2019 yılında Üniversitemizi %100 burslu kazanacak öğrencilerin ihtiyaç durumları tespit edilerek verilecek yurt bursu, cep harçlığı ve/veya kitap burslarını kapsayan destek programıdır.

-Kimler Başvurabilir?

Bu programa 2019 Haziran ayında  YKS sınavına giren ve Koç Üniversitesini %100 burslu kazanabileceğini düşünen tüm aday öğrenciler başvurabilir.

ÖNEMLİ!  Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin de KUDEB’e başvuru yapması gerekmektedir.

-Başvurular ne zaman ve nasıl yapılır?

*2019 – 2020 dönemi için başvurular sona ermiştir.

*Anadolu Bursiyerliği başvurusu yapan öğrenciler KUDEB’e başvurmak isterlerse sıfırdan tüm evraklarını hazırlamalıdırlar.

*Sistem formdaki e-mail adresinize başvuru formunu ve getirmeniz gereken evrakları ayrıntılı olarak gönderecektir. Bu yüzden e-mail adresinizi sisteme dikkatli bir şekilde girmenizi tavsiye ederiz.

*TC kimlik numaranızla yalnızca bir kez giriş yapabileceksiniz. Tüm bilgileri doğru ve eksiksiz girmeniz önemlidir!

*Evraklarınızı hazırlayıp, YKS sınavına girip sonucunuzu aldıktan sonra tercih dönemi içinde evraklarınızı sadece posta yoluyla gönderebilir ya da elden teslim edebilirsiniz. (Ayrıntılar sizlere gönderilen e-maildedir)

*Yine tercih dönemi içinde başvurularınız detaylı bir şekilde incelenecek ve üniversitemizi %100 burslu kazandığınız takdirde alabileceğiniz burslar “Koç Üniversitesi Taahhütnamesi” olarak e-posta adresinize gönderilecektir.

-Verilebilecek olan burslar;

-%100 Yurt Bursu

(3 veya 4 kişilik odalarda konaklama- İstanbul içi yakın bölgeler için yurt bursu verilmeyecektir.)

-%50 Yurt Bursu

(3 veya 4 kişilik odalarda konaklama- İstanbul içi yakın bölgeler için yurt bursu verilmeyecektir.)

-%100 Cep Harçlığı

(yıllık 10 ay *800 TL)

-%50 Cep harçlığı

(yıllık 10 ay*400 TL)

-Kitap Bursu

(Dönemlik belirlenen tutar kadar ana ve yan ders kitaplarının ücretsiz olarak alınmasını ifade eder. Yaklaşık dönemlik 600 TL’dir. )

-KUDEB bursunun koşulları ve kesilme sebepleri nelerdir;

*KUDEB Programı altındaki burslardan herhangi birini kazanmak için öncelikle YKS’den üniversitemizi %100 tam burslu kazanmanız gerekmektedir.

*Koç Üniversitesinde burslar karşılıksız olup normal eğitim‐öğretim süresince devam eder.

Burs süresi Yabancı Dil Hazırlık Programı okuyacak öğrenciler için Hazırlık Programı süresi (en fazla dört yarıyıl) artı sekiz yarıyıl (Tıp Fakültesi için Hazırlık Programı süresi artı on iki yarıyıl); Hazırlık Programı’nda okumadan birinci sınıftan başlayan öğrenciler için sekiz yarıyıldır (Tıp Fakültesi için on iki yarıyıldır). Çift Anadal programı öğrencileri, belirtilen burs süreleri içinde birinci veya ikinci Anadal programlarını tamamlayamazlar ise, burs süreleri iki yarıyıl süre ile uzatılır. Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı yukarıda belirtilen sürelerin dolmasından önce burs kaybı yaşamazlar.

*Burs değerlendirmesi bize beyan ettiğiniz finansal bilgiler doğrultusunda yapılmaktadır. Söz konusu bursu/bursları almak için bize beyan edilen bilgilerin yanlış ya da eksik olduğu tespit edilirse KUDEB adı altında aldığınız tüm burslar kesilir ve geriye dönük iadesi talep edilir.

*Derslerinize devam etmediğiniz tespit edilirse KUDEB adı altında aldığınız tüm burslar kesilir.

Sorularınız için kudeb@ku.edu.tr adresine mail atabilir, (0212) 338 37 71 ya da 37 72 no’lu telefonları arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. (Telefon numaraları 1 Temmuz 2019 itibariyle 9:00-17:30 arası erişebilir olacaktır)

Burslar Koordinatörlüğü

Öğrenci Dekanlığı

Önemli notlar:

*Şehit burslu öğrenciler tam burslu olarak kabul edildikleri için bu öğrencilerin de yurt bursu, cep harçlığı ve kitap bursu alabilmeleri için KUDEB’e başvurmaları gerekmektedir.

*Burslu veya burssuz kontenjandan daha önce Koç Üniversitesi’nin bir lisans programına yerleşip bu programa kaydolmamış, programı tamamlamış veya programdan ayrılmış olanlar tekrar Koç Üniversitesi lisans programlarına yerleştikleri takdirde herhangi bir burs imkânından yararlanamazlar.

Buna KUDEB bursu da dâhildir.

*Felsefe, Sosyoloji, Tarih, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat, Matematik, Fizik ve Kimya bölümlerine tam burslu yerleşen öğrenciler başka bir bölüme kurum içi yatay geçiş ile geçmeleri halinde bursluluk haklarını kaybederler. Bu öğrenciler KUDEB bursu almışlarsa bursluluk haklarıyla beraber KUDEB bursunu da kaybederler.

*Diğer bölümlere yerleşen tam burslu öğrencilerin başka bir bölüme kurum içi yatay geçiş ile geçmeleri durumunda bursluluk haklarının devamı geçiş yapmak istedikleri bölümün bağlı olduğu fakültenin değerlendirmesine ve onayına tabidir. Yatay geçişle birlikte tam burslarını kaybeden öğrenciler KUDEB burslarını da kaybederler.

*TÜBİTAK temel bilimler bursu, TÜBİTAK diğer burslar ve KYK ilk yüz cep harçlığı alanlara KUDEB cep harçlığı verilmemektedir.