KUDEB nedir?

Koç Üniversitesi’nin Tam Burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinden muafiyet sağlar.  Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı (KUDEB), 2022 yılında Üniversitemizi %100 burslu kazanacak öğrencilerin ihtiyaç durumları tespit edilerek verilecek yurt bursu, cep harçlığı ve/veya kitap bursunu kapsayan destek programıdır.

-Kimler Başvurabilir?

Bu programa 2022 Haziran ayında YKS sınavına giren ve Koç Üniversitesini %100 burslu kazanabileceğini düşünen tüm aday öğrenciler başvurabilir.

ÖNEMLİ!  Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin de KUDEB’e başvuru yapması gerekmektedir.

Üniversitemize ÖSYM ile ilk 100.000 sıradan yerleşen ve yerleştiği tarihte şehit çocuğu olan, burssuz ve %50 burslu programlarından birine girme hakkı kazanan ve daha önceki yıllarda Türkiye’de bir lisans programına yerleştirilmemiş şehit çocukları, tam burslu olarak kabul edilmektedir. Tam burs eğitim ücreti muafiyetini sağladığından ek burslar için KUDEB’e başvurulması gerekmektedir. Yine bu öğrenciler tercih döneminde şehit şehadet belgelerini kudeb@ku.edu.tr adresine mail atarak onaylarını alabilirler.

GSB Sporcu Bursu ile tam burslu okuyacak öğrencilerin de ek burslardan faydalanmak için KUDEB’e başvurmaları gerekmektedir.

-Başvurular ne zaman ve nasıl yapılır?

2022 yılı KUDEB başvuruları sona ermiştir.

*KUDEB başvuruları YKS sınav sonuçları açıklandıktan sonra online olarak alınmaya başlanacaktır. Başvuru linki sonuçlar açıklandıktan sonra aşağıda yer alacaktır:

*KUDEB başvuru sonuçları tercih dönemi bitmeden açıklanacaktır.

*Tüm KUDEB başvuruları yurt bursu, cep harçlığı ve kitap bursu kapsamında değerlendirilecektir.

*İletişimlerin büyük bir kısmı mail üzerinden olacağından başvuru esnasında ve sonrasında e-maillerinizi sık kontrol etmeniz önemlidir.

*Sorularınız için anasayfanın sağ tarafında yer alan KUDEB Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.) kısmını inceleyebilir ve online başvurunuzu yaparken size yardımcı olacak video anlatımlarını izleyebilirsiniz.

*Yine tercih dönemi içinde başvurularınız detaylı bir şekilde incelenecek ve üniversitemizi %100 burslu kazandığınız takdirde alabileceğiniz burslar tercih dönemi içerisinde “Koç Üniversitesi Taahhütnamesi” olarak e-posta adresinize gönderilecektir.

*TC kimlik numaranızla yalnızca bir kez giriş yapabileceksiniz. Tüm bilgileri doğru ve eksiksiz girmeniz önemlidir!

*Anadolu Bursiyerliği başvurusu yapan öğrenciler KUDEB’e başvurmak isterlerse sıfırdan tüm evraklarını hazırlamalıdırlar.

Sorularınız için kudeb@ku.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.

-Verilebilecek olan burslar;

-%100 Yurt Bursu

(3, 4 veya 5 kişilik odalarda konaklama- İstanbul içi yakın bölgeler için yurt bursu verilmeyecektir.)

-%50 Yurt Bursu

(3, 4 veya 5 kişilik odalarda konaklama- İstanbul içi yakın bölgeler için yurt bursu verilmeyecektir.)

-%100 Cep Harçlığı

(yıllık 10 ay *2650 TL)

-%50 Cep harçlığı

(yıllık 10 ay*1325 TL)

– Kitap bursu

Dönemlik belirlenen tutar kadar ana ders kitaplarının ücretsiz olarak
alınmasını ifade eder. Dönemlik 1250 TL’dir.

*KUDEB yurt bursunuzla yurtlara giriş yapmak istediğinizde Yurt Müdürlüğü’nün yurt giriş kurallarına uyma zorunluluğu vardır. Bursunuzu bu kurallara uyduğunuzda kullanabilirsiniz.

https://dorms.ku.edu.tr/genel-bilgiler/basvuru-sirasinda-verilmesi-gereken-belgeler/

https://dorms.ku.edu.tr/sikca-sorulan-sorular/

https://dorms.ku.edu.tr/genel-bilgiler/yurt-kurallari-ve-yonergesi/

Koç Üniversitesi KUDEB Yönergesine PDF formatı olarak aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

KUDEB Yönergesi

-KUDEB bursunun koşulları ve kesilme sebepleri nelerdir;

*KUDEB Programı altındaki burslardan herhangi birini kazanmak için öncelikle YKS’den üniversitemizi %100 tam burslu kazanmanız gerekmektedir.

*Koç Üniversitesinde burslar karşılıksız olup normal eğitim‐öğretim süresince devam eder.

Burs süresi Yabancı Dil Hazırlık Programı okuyacak öğrenciler için Hazırlık Programı süresi (en fazla dört yarıyıl) artı sekiz yarıyıl (Tıp Fakültesi için Hazırlık Programı süresi artı on iki yarıyıl); Hazırlık Programı’nda okumadan birinci sınıftan başlayan öğrenciler için sekiz yarıyıldır (Tıp Fakültesi için on iki yarıyıldır). Çift Anadal programı öğrencileri, belirtilen burs süreleri içinde birinci veya ikinci Anadal programlarını tamamlayamazlar ise, burs süreleri iki yarıyıl süre ile uzatılır. Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı yukarıda belirtilen sürelerin dolmasından önce burs kaybı yaşamazlar.

*Burs değerlendirmesi bize beyan ettiğiniz finansal bilgiler doğrultusunda yapılmaktadır. Söz konusu bursu/bursları almak için bize beyan edilen bilgilerin yanlış ya da eksik olduğu tespit edilirse KUDEB adı altında aldığınız tüm burslar kesilir ve geriye dönük iadesi talep edilir.

*Derslerinize devam etmediğiniz tespit edilirse KUDEB adı altında aldığınız tüm burslar kesilir.

Burslar Koordinatörlüğü

Öğrenci Dekanlığı

Önemli notlar:

*Burslu veya burssuz kontenjandan daha önce Türkiye’de herhangi bir üniversitenin lisans programına yerleşip bu programa kaydolmamış, programı tamamlamış veya programdan ayrılmış olanlar tekrar üniversite sınavına girip Koç Üniversitesi lisans programlarına yerleştikleri takdirde en fazla 50% burs imkanından yararlanabilirler.

*Felsefe, Tarih, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Karşılaştırmalı Edebiyat, Matematik, Fizik, Kimya ve Hemşirelik bölümlerine yerleşen tam burslu öğrenciler başka bir bölüme kurum içi yatay geçiş ile geçmeleri halinde bursluluk haklarını kaybederler. Bu öğrenciler KUDEB bursu almışlarsa bursluluk haklarıyla beraber KUDEB bursunu da kaybederler.

*Diğer bölümlere yerleşen tam burslu öğrencilerin başka bir bölüme kurum içi yatay geçiş ile geçmeleri durumunda bursluluk haklarının devamı geçiş yapmak istedikleri bölümün bağlı olduğu fakültenin değerlendirmesine ve onayına tabidir. Yatay geçişle birlikte tam burslarını kaybeden öğrenciler KUDEB burslarını da kaybederler.